Güneş Gözlüğü Seçerken


GÜNEŞ GÖZLÜĞÜ NASIL SEÇİLMELİ

 

Evet güneş gözlüğü aynı zamanda stilimizi tamamlayan bir aksesuar fakat güneş gözlüğü seçerken sadece görünüşüne değil, asıl amacı olan güneşin zararlı ışınlarına karşı sağladığı korumaya da dikkat etmelisiniz. Sırf çok şık duruyor diye gözleriniz ve göz çevrenize herhangi bir koruma sağlamayan bir güneş gözlüğünü almayın. Güneş gözlüğü seçerken etiketinde UVA ve UVB koruması bulunup bulunmadığına bakın.

Güneş gözlüğü alırken camları en koyu renk olan en iyisidir diye düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Cam renginin ultra viyole ışınlarına karşı korumayla ilgisi yok, cam renginin önemi renk algısı bakımından ortaya çıkıyor. (Bazı renkler trafik ışıklarını yanlış algılamanıza neden olur.)

güneş gözlükleri ile ilgili görsel sonucu

Eğer zamanınızın çoğunu denizde, araba kullanırken vb. harcayacaksanız polarize camlı güneş gözlüğü tercih etmelisiniz. Polarize camlı gözlükler güneşin neden olduğu parlamaları, yansımaları önler, daha net görebilmenizi sağlar.

Güneş gözlüğü seçerken bir diğer kriteriniz de yüz şekliniz olmalı. Eğer kare bir yüz şekline sahipseniz bu keskin hatları yumuşatmak için yuvarlak çerçeveli gözlükleri seçmelisiniz.

Eğer yuvarlak bir yüz yapınız varsa bu sefer de tam tersine dikdörtgen gibi köşeli çerçeveleri olan güneş gözlüklerini tercih edebilirsiniz.

Peki ya yüzünüz uzunsa? Uzun yüz şekline sahip olanlar bu uzun görünümü geniş ve uzun çerçeveli güneş gözlükleri ile kamufle edebilirler.

Oval yüz şekline sahip olanlar zaten kendiliğinden orantılı hatları olduğu için şanslıdır, neredeyse her güneş gözlüğü modeli onlara yakışır.

Kalp yüz şekline (alnı geniş, çenesi dar) sahip olanlara ise cat eye güneş gözlükleri çok yakışır.Ki sezonun trend gözlükleri ve ünlülerin tercihleri cat eye modellerinde birleşiyor.Bunun dışında yüz hatlarınızı dengeleyecek modelleri deneyerek bulabilirsiniz.

güneş gözlükleri ile ilgili görsel sonucu